15-latek z Radomia zdobył I miejsce na międzynarodowym festiwalu

Dodano: 13.05.2015 13:41 | Ostatnia modyfikacja: 13.05.2015, 14:44
akordeon

fot. Pixabay

Piotr Motyka, akordeonista z Radomia, pokonał kontrkandydatów z kilkunastu krajów.

Festiwal International Akkordeonwettbewerb in Klingenthal to trudny, dwuetapowy konkurs nazywany nieoficjalnymi mistrzostwami świata. Najpierw jury wysłuchało wszystkich uczestników, a potem zakwalifikowało tylko dziewięć osób do ścisłego finału. W finale drugiego etapu radomianin pokonał przedstawicieli gospodarzy, a także swojego rodaka z Warszawy  oraz Chinkę.

- Poziom był bardzo wysoki – opowiada młody muzyk - Do takiego konkursu przygotowania trwają kilka miesięcy. Utwory wybieramy z nauczycielem już we wrześniu. Ćwiczę codziennie przynajmniej godzinę, a przed takim konkursem bywa, że i 3 godziny dziennie. Trema? Na pewno jest mniejsza niż kiedyś, ale nadal mi towarzyszy. Mimo to wolę występy przed publicznością niż np. nagrania w studiu, gdzie nie ma kontaktu wzrokowego z odbiorcami mojej muzyki – mówi Piotr Motyka.

Piotr jest uczniem Artura Miedzińskiego nauczyciela Zespołu Szkół Muzycznych im. Oskara Kolberga w Radomiu. - Ten sukces w Niemczech należał się mu – mówi Miedziński. – On już gra na światowym poziomie. Nie miał tam konkurencji - dodaje.

Piotr gra od 6 roku życia. Dumy z syna nie ukrywa jego ojciec, Jerzy Motyka. - Mimo swoich 15 lat to jest bardzo zrównoważony młody człowiek. Jako rodzice chcemy, żeby się rozwijał, kształcił właśnie w tym kierunku. W planach są więc na pewno studia muzyczne. Nie ukrywam też, że chcielibyśmy wypłynąć na szersze międzynarodowe wody – mówi tata Piotrka.

I miejsce na festiwalu w Niemczech to nie jedyny tegoroczny laur Piotra. W tym roku szkolnym aż sześciokrotnie stawał na najwyższym stopniu muzycznego podium. Ma również na swoim koncie super nagrodę muzyczną “grand prix”. W tym roku został przyjęty do elitarnego grona stypendystów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego “Młoda Polska” oraz do grona wybitnie zdolnych Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci.

Młodzi akordeoniści z Radomia od wielu lat osiągają laury na międzynarodowych konkursach. Jeden z nich, 18-letni Bartosz Kołsut, reprezentował w ubiegłym roku Polskę podczas Eurowizji Młodych Talentów, a w grudniu 2014 r. występował w Carnegie Hall w Nowym Jorku.

Źródło: RDC | Autor: Barbara Bednarz
Reklama
Reklama Reklama
RADIO RDC Warszawa: 101 FM | Ostrołęka: 100,8 FM | Ostrów: 87,6 FM | Płock: 101,9 FM | Radom: 89,1 FM | Siedlce: 103,4 FM
Od 1 października 2013 r. Polskie Radio RDC jest dostępne w technologii DAB+.
facebook